Laureatem Honorowej Nagrody CHIRONA 2018 został prof. Wojciech Niżański. 

Nagroda CHIRONA jest to wyróżnienie przyznawane przez Kapitułę Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej dla najlepszego popularyzatora wiedzy weterynaryjnej. Statuetka wręczana jest corocznie podczas otwarcia Targów Medycyny Weterynaryjnej Vetmedica i Kongresu Praktyki Weterynaryjnej Vetforum w Łodzi.

Profesor Niżańsku ukończył studia w 1992 r. na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UP we Wrocławiu. W roku 1999 obronił doktorat, a w 2009 habilitację z zakresu rozrodu małych zwierząt. Od roku 2011 jest zatrudniony na stanowisku profesora UP. Od 2009 r. pełni funkcję Kierownika Katedry Rozrodu wrocławskiego wydziału. W latach 2007-2013 zasiadał w Zarządzie European Veterinary Society for Small Animal Reproduction EVSSAR, a w latach 2011-2013 pełnił funkcję Prezesa EVSSAR. Członek Zarządu Głównego i Przewodniczący wrocławskiego oddziału Towarzystwa Biologii Rozrodu. Jest ponadto członkiem Komitetu Biologii Rozrodu i Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN.

Opublikował dotychczas ponad 200 opracowań oryginalnych, przeglądowych i książkowych dedykowanych praktykom i pracownikom nauki. Wykładowca wielu Kongresów krajowych i międzynarodowych (m.in. Kongresy ESDAR, ISCFR, AI Vets, EVSSAR, Oslo, Tuluza, Whistler, Budapeszt, Mediolan i inne). Jest aktywnym klinicystą, a zakres jego zainteresowań to sztuczna inseminacja, zaburzenia płodności u samców i samic, położnictwo, neonatologia oraz techniki wspomaganego rozrodu. Jest organizatorem wielu warsztatów i konferencji międzynarodowych z zakresu rozrodu małych zwierząt.

Targi vetmedica 2018, vetmedica 2018, targi medycyny weterynaryjnej
Targi vetmedica 2018, vetmedica 2018, targi medycyny weterynaryjnej