Ponad 2500 lekarzy weterynarii, specjalistów i przedstawicieli instytucji państwowych weźmie udział w 15. edycji Targów Medycyny Weterynaryjnej VETMEDICA oraz towarzyszącym im Kongresie VETFORUM. Te najważniejsze dla branży weterynaryjnej wydarzenia odbędą się w Łodzi w dniach 6 – 7 kwietnia.

Pośród 94 firm znajdą się wystawcy oferujący produkty i usługi związane z diagnostyką oraz leczeniem. Odwiedzający targi zobaczą także szeroką prezentację wyposażenia weterynaryjnych zakładów leczniczych oraz propozycje zagranicznych marek z Czech, Wielkiej Brytanii, Turcji i Niemiec, które idealne dopełniają nasz krajowy rynek. Równolegle z targami, już po raz 9. zorganizowany zostanie Kongres Praktyki Weterynaryjnej - Vetforum. Podczas sesji naukowych wykłady i warsztaty prowadzą naukowcy z całego świata, lekarze praktycy oraz przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu. W ramach programu #youngvet w kongresie uczestniczyć będą studenci kół naukowych z polskich uczelni kształcących lekarzy weterynarii.

Szkolenia w weterynarii

- Naszą misją jest przekazywanie praktycznej wiedzy oraz prezentowanie najlepszych technologii dla weterynarii. Dlatego co roku organizujemy otwarte szkolenia i warsztaty– mówi Paweł Babij, prezes spółki organizującej targi i kongres. W ramach targowego biletu będzie można wziąć udział w panelu „Farmacja w weterynarii” organizowanym we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET. Podczas spotkania zatytułowanego „Zoopsychologia w praktyce” mowa będzie o kwestiach opieki nad pacjentami terminalnie chorymi, eutanazji oraz syndromie drugiej ofiary. Zaproszeni eksperci podzielą się także wiedzą dotyczącą informatyzacji przychodni weterynaryjnych.

Wyzwania dla lekarza weterynarii i podkuwacza

Głównym gościem kongresowej sesji „Choroby kopyta wyzwaniem dla lekarza weterynarii i podkuwacza” będzie jeden z najlepszych podkuwaczy w Europie oraz członek Worshipful Company of Farriers - Wayne Preece. Jego wystąpienia będą koncentrować się wokół znaczenia korekcji i kucia kopyt koni z wadami postawy, biomechaniki oraz bólu przyśrodkowego kąta ścienno-wsporowego kopyta. Do udziału w tym cyklu zajęć zapraszani są lekarze, hodowcy, podkuwacze oraz kowale.

Dietetyka, bujatryka i zwierzęta egzotyczne

Stałym punktem programu Vetforum są również aktualne choroby zwierząt egzotycznych prowadzone pod okiem doktora Tomasza Piaseckiego oraz tematy bujatryczne, które w tym roku szczegółowo obejmą choroby wymion (mastitis) u bydła. Z kolei uczestnicy sesji dietetyki i suplementacji poznają odpowiedź na pytania „Surowe czy przetworzone - czym żywić zwierzęta towarzyszące?”.

Targi vetmedica 2018, vetmedica 2018, targi medycyny weterynaryjnej

Rozród i endokrynologia

Tegoroczna edycja Kongresu Praktyki Weterynaryjnej VETFORUM obejmie sześć sesji tematycznych. – Od lat największym zainteresowaniem cieszą się wykłady i zajęcia dotyczące chorób małych zwierząt, a w szczególności psów i kotów. Odpowiadając na prośby naszych uczestników będziemy rozmawiać o rozrodzie i endokrynologii – zapowiada Paweł Babij. Wykłady zaprezentują znakomici specjaliści z European College of Veterinary Internal Medicine w Lizbonie oraz wiedeńskiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Obecny będzie również Laureat Nagrody Chirona 2018 – profesor Wojciech Niżański, który wygłosi wykład: „Spojrzenie własne na wady i zalety różnych metod antykoncepcji u małych zwierząt.”

Bezpieczeństwo żywności pochodzącej od zwierząt łownych

Bardzo rozbudowaną i różnorodną tematyka będzie poruszona podczas Sesji higieny i bezpieczeństwa żywności. Wśród najciekawszych zagadnień znajdą się między innymi: ochrona gatunkowa zwierząt, bezpieczeństwo żywności pochodzącej od zwierząt łownych i nieudomowionych oraz zagadnienia związanie z Afrykańskim Pomorem Świń. Program tej części kongresu powstał przy współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach, Głównym Lekarzem Weterynarii, Krajowym Naukowym Ośrodkiem Wiodącym oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Punkty edukacyjne i rejestracja

Zapisy do udziału w kongresie przyjmowane są online do 29 marca. Po tym terminie organizatorzy będą prowadzić rejestrację na miejscu w zależności od obłożenia poszczególnych sal konferencyjnych. Co ważne uczestnicy Vetofrum otrzymają certyfikaty i punkty edukacyjne przyznawane przez Krajową Izbę Lekarsko – Weterynaryjną.

Targi vetmedica 2018, vetmedica 2018, targi medycyny weterynaryjnej